سایت کشاورزی

انتشار:سه شنبه 12 بهمن 1395

   کود کمپوست

   هر نوع موادی که قابل تجزیه توسط باکتریها باشد را می توان طی فرآیندی به کود کمپوست تبدیل نمود . این مواد میتواند ضایعات و زباله های خانگی ، پسماندهای صنعتی کارخانجات صنایع غذایی تا کاه و کلش مزارع باشد.

   متاسفانه کشاورزان از این کود ارزان و قابل دسترس غافل هستند و بجای استفاده بهینه از کاه و کلش مزارع ، اقدام به آتش زدن آنها پس از برداشت محصول می کنند. در حالیکه نه تنها منابع غنی و ارزشمند را از بین میببرند ، بلکه باعث تخریب اراضی و فرسایش خاک می شوند....

Image result for ‫کود شیمیایی‬‎

   روش ساده و آسانی جهت استفاده از این منابع با لقوه در تامین نیازهای کودی مزارع موجود است که بشرح آن می پردازم. ابتدا کاه و کلش را در یک محل خاص از مزرعه قرار داده و با استفاده از کودهای حیوانی وشیمیایی به صورت زیر اقدام به عمل آوری کمپوست می کنیم:

   ابتدا لایه ای از کاه و کلش را به قطر 30 سانتیمتر در سطح زمین ( به عرض 4 متر و به طول دلخواه ) پهن می کنیم . روی این بستر کود حیوانی تازه به قطر 10 سانتیمتر قرار می دهیم . این عمل را بصورت متناوب ادامه می دهیم تا ارتفاع پشته به حدود 4 متر برسد. لازم به ذکر است که لایه آخر باید از کود حیوانی باشد .سپس به ازای هر تن از کاه و کلش مقدار 30 کیلو کود اوره را بصورت محلول بر روی پشته می ریزیم و روی آنرا برای جلوگیری از خروج ازت ( بصورت آمونیاک ) با پلاستیک مهار می کنیم . پس از دو هفته برای تهویه و تامین نیاز اکسیزنی باکتریهای هوازی ، پشته را زیر و رو می کنیم . این عمل را هر دو هفته تکرار می کنیم . پس از سه ماه کمپوست آماده برداشت و استفاده در مزرعه است .

کود ورمی کمپوست

   این کود توسط کرم خاکی بخصوصی به نام آیزینیا فوتیدا در بستری از ضایعات حیوانی ، خانگی و کشاورزی به عمل می آید. کشاورزان می توانند با استفاده از مدفوع دامی و کاه و کلش مزارع اقدام به تولید این کود ارزشمند بکنند که ارزش کودی بالاتری نسبت به کمپوست دارد . این کود غنی از عناصر ماکرو و میکروو اسید هیومیک و حاوی باکتریهای تثبیت کننده ازت در خاک است  . تهیه این کود بسیار ساده است . ابتدا بستری غیر قابل نفوذ برای کرم (چون این کرم ممکن است در بستر خاکی نفوذ نمایدو  از دسترس خارج شود) به عرض 2 متر و به طول دلخواه و به ارتفاع 40- 50 سانتیمتر ایجاد و توسط بلوکهای سیمانی مهار می کنیم . در داخل این بستر کود دامی قرار میدهیم . قبل از ورود کرم به بستر باید با آبشویی مداوم به مدت حدود 2 ساعت شوری زدایی شود .  این کرم بشدت به کمبود رطوبت حساس است چون تنفس آن از طریق پوست صورت میگیرد و در صورت کمبود رطوبت در یک نقطه ، به جایی که زطوبت آن مناسب است مهاجرت نموده و همین امر سبب خواهد شد که فرآیند کمپوست سازی به صورت یکنواخت انجام نگیرد. پس برای ایجاد رطوبت یکنواخت متناسب با شرایط آب و هوایی در فصول مختلف سال باید آبیاری انجام شود . مثلا" در فصول سرد سال که تبخیر کمتر است شاید هفته ای یک بار آبیاری کفایت نماید ولی در فصول گرم سال نیاز است که بطور روزانه آبیاری شود . معمولا" پس از از 2-3 ماه کود ورمی کمپوست تولید و بعنوان کودی غنی از عناصز ماکرو و میکرو مورد استفاده کشاورزان خواهد بود.

 

کود سبز

   کلیه گیاهان خانواده حبوبات مثل : ماش ، عدس، لوبیا، باقلا و... و گیاهان علوفه ای مثل شبدر و یونجه بعنوان کود سبز قابل استفاده در کشاورزی هستند.در ریشه این گیاهان گرهکهایی موجود است که حاوی باکتریهایی از جنس ریزوبیوم است که باعث تثبیت ازت در خاک می شود . به عبارت دیگر این باکتریها زندگی همزیستی با این گیاهان دارند و در طی فرایند پروتئین سازی مقداری به مصرف نیازهای خودشان می رسانندو مقداری هم در اختیار گیاهان میگذارند.

   در شرایط خوزستان بهترین گیاهی که میتواند در تناوب با گندم و ذرت قرار بگیرد ، گیاه ماش است .چون ماش دوره رشدی کوتاهی دارد . پس از برداشت گندم می توان اقدام به کشت ماش نمود . پس از دو ماه ، زمانیکه گیاه ماش وارد مرحله گلدهی میشود توسط دیسک شخم زده شود و با خاک مخلوط گردد و سپس اقدام به کشت ذرت شود.

   لازم به ذکر است که هر هکتار ماش حدود4.2 تن ماده خشک تولید می کند که از این مقدار 135 کیلو گرم ازت ، 11 کیلو گرم فسفات و 6 کیلو گرم پتاس بدست می آید که به خاک تزریق می شود .

 

کود شیمیایی

   این کودها معمولا" دارای تعداد معدودی عنصر هستند و از سرعت عمل بالایی برخور دار هستند . چون معدنی هستند بلافاصله پس از ورود به خاک یونیزه شده و بتدریج جذب گیاه مشوند . برخی از کودها که از حلالیت بیشتری برخوردار هستند در صورت عدم رعایت مسائل فنی بسرعت تحت دتاثیر شرایط محیطی مثل آبشویی ، تجزیه و تثبیت قرار گرفته و از دسترس گیاهان خارج می شوند. سرنوشت کوتاه مدت و بلند مدت کود در خاک با ترکیب شیمیایی کود ، شرایط آب و هوایی ناحیه ، خصوصیات فیزیکو شیمیایی خاک ، گونه و رقم گیاه ، مقدار کود داده شده به خاک و بالاخره زمان و روش کود دهی بستگی دارد. نوع ، مقدار ، زمان و روش کود دهی نیز باید به نحوی انتخاب گردد که قسمت اعظم کود بصورت قابل جذب گیاه در خاک باقی مانده و در عین حال تلفات کود (شستشو ، تثبیت و تجزیه ) در حد اقل ممکن باشد.

معرفی کودهای ماکرو

   کودهای شیمیایی شامل ماکرو و میکرو هستند.ماکرو عبارتند از: ازت، فسفات ،پتاس،گوگرد،کلسیم و منیزیم.کودهای میکرو عبارتند از: اهن،منگنز،روی،مس،بر،مولیبدن.

 

سایت کشاورزی

کشاورزیار

مقالات کشاورزی

ورمی کمپوست

فروشگاه کشاورزی
آموزش کشاورزی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو