سایت کشاورزی

انتشار:سه شنبه 12 بهمن 1395

  ازت

   ازت بصورت نیترات،یون آمونیم و اوره قابل رجذب گیاه می باشد.نیترات فرم اصلی ازت در خاک است و فرمهای آمونیاک واوره نیز پس از مدت کوتاهی به نیترات تبدیل خواهند شد. از کودهای رایج ازته می توان به نیترات آمونیم، سولفات آمونیم و اوره اشاره کرد. کود ازت را باید در چند مرحله بصورت تقسیط استفاده کرد.معمولا" 3/1 بصورت کود پایه و دو مرحله بصورت سرک (هر بار3/1 ) توزیع می شود....

Image result for ‫کود شیمیایی‬‎

ازت به فرم نیترات تحت تاثیر شستشو و به فرم آمونیاکی تحت تاثیر تجزیه قرار میگیرد. ازت رشد رویشی گیاه را سبب می شود و در صورت کمبود در گیاه  ، برگهای پایینی نکروزه (زرد) میشود.

 

فسفات

   این  کوداز حلالیت کمی برخوردار است .به همین خاطر باید قبل از کاشت به زمین داده شود تا در مرحله گلدهی در اختیار گیاه قرار گیرد . فسفات در ریشه زایی و رشد زایشی (تولید گل ، میوه و بذر) نقش اساسی دارد و کمبود آن سبب ایجاد رنگ بنفش در برگهای پایینی گیاه خواهد شد. Ph بالا عامل تثبیت این کود در خاک می باشد . جذب این کود به روش کو دهی، بافت خاک، ترکیب خاک ، مقدار کود فسفری که مصرف می شود بخصوص موجودی فسفر قابل جذب خاک بستگی زیادی دارد.هر چه موجودی فسفر خاک بیشتر باشد، ظرفیت تثبیت کنندگی خاک کمتر بوده و بخش بیشتری از کود فسفر مصرفی بصورت قابل جذب در خاک باقی می ماند. کودهای رایج فسفات عبارتند از: فسفات آمونیم، سوپر فسفات تریپل و سوپر فسفات معمولی.

پتاس

  اغلب کودهای پتاسیم در آب محلول هستند ولی چون حرکت پتاس در خاک کم است بصورت قبل از کاشت مصرف می شود. در خاکهای شنی لازم است بصورت قسطی به خاک اضافه نمود.کمبود پتاس بیشتر در خاکهای شنی و اسیدی دیده می شود . گیاه علائم کمبود را در برگهای پایین بصورت نکروزه شدن حاشیه برگ نشان می دهد. مهمترین کودهای پتاس عبارتند از: سولفات پتاسیم و کلرور پتاسیم.

گوگرد

   ارزش این کود از چند جهت قابل بررسی است . در تجزیه بعمل آمده از بافتهای گیاهی مقدار آن حتی از مقدار فسفات بیشتر است . مقدار فسفات در گیاهان حدود 0.15 % در حالیکه مقدار گوگرد 0.25% را نشان می دهد . بنابر این نیاز گیاهان به گوگرد بیش از فسفات است و کشاورزان باید پی به اهمیت آن ببرند . در برخی از گیاهان مثل سیر ، پیاز ، کلم  مقدار آن بیش از مقدار یاد شده فوق است . گوگرد عامل پیشگیری بسیاری از بیمازیهای قارچی محسوب میگردد و نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کند . باعث تعدیل شوری در خاکهای شور و سدیمی میگردد. در کنار مواد آلی در واکنش خاک موثر بوده و باعث کاهش ph خاک می شود بنا براین  باعث اصلاح خاکهای قلیایی میگردد وبه جذب برخی عناصرمثل فسفر و پتاسیم که در این خاکها تثبیت می شوند کمک خواهد کرد. گوگرد در انواع مختلف : پودری و گرانول موجود است و اثر بخشی آن به همراه باکتری تیو باسیلوس بیشتر است . یعنی به ازای هر 50 کیلو گوگرد 1 کیلو از این باکتر مورد نیاز خواهد بود. معمولا" در خاکهای خوزستان نیاز گوگرد بین 250-300 کیلو گرم در هکتار بر آورد شده است .

 

کود بیولو ژیکی

   کودهای بیولوژیکی به باکتریهایی اطلاق می شود که با ورود به خاک باعث ورود و تثبیت برخی عناصر مثل ازت در خاک می شوند و یا توسط آنزیمهایی که از خود ترشح می کنند عناصری مثل فسفات را در خاکهای قلیایی آزاد و در اختیار گیاه قرار می دهند. این کودها دارای تاریخ مصرف کوتاهی هستند و در شرایط ایده آل حد اکثر 6 ماه ماندگاری دارند . یکی از شرایط مهم برای فعالیت و اثر گذاری این کود ها، رطوبت و دمای خاک می باشد . در غیر این صورت از بین می روند . این کودها معمولا" به صورت تلقیح بذر (بذر مال) و یا با آب ابیاری بکار می روند و با ورود به خاک در صورت شرایط بهینه رطوبتی  و دمایی بسرعت تکثیر یافته و فعالیت خود را آغاز می کنند.با کاربرد این کودها مصزف کود های شیمایی تا حدود 50% کاهش میابد.

 

 

سایت کشاورزی

کشاورزیار

مقالات کشاورزی

ورمی کمپوست

فروشگاه کشاورزی
آموزش کشاورزی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو