سایت کشاورزی

انتشار:شنبه 7 اسفند 1395

حال ببینیم چه مقدار بذر در هر متر مربع باید در زمین پاشیده شود.میزان بذر در انواع مختلف از 7 گرم تا 35 گرم در هر متر مربع تعیین گردیده و این امر با اشاراتی که شده به نوع چمن و یا ریزی و درشتی آن بستگی دارد که برابر توصیه کارشناسان باید میزان مصرف آن در نظر گرفته شود. هر چه بذر ریزتر باشد مصرف آن در هر متر مربع کمتر خواهد بود، و برعکس اگر درشت تر باشد میزان آن بیشتر است، مثلا بذر چمن ایرانی یا) (rey grass را برای هر متر مربع 30 تا 35 گرم در نظر می گیرند.

بعضی از باغبانان تصور می کنند هر قدر بذر بیشتر بپاشند چمن پر پشت تر و بهتری خواهند داشت که این تصور صحیح نیست زیرا بذور اضافه کاشته شده پس از سبز شدن بلافاصله از بین می رود و نتیجه این می شود که با دست خود بذر را به هدر داده باشیم.

بذر را باید بوسیله دست بطور یکنواخت در زمین پاشید ، بدین ترتیب مقدار بذری که برای یک متر مربع در نظر گرفته شده طوری در زمین پخش نمایند که در این یک متر مربع یکنواخت باشد، لذا میزان و نحوه پاشیدن بذر برای قسمتهای دیگر زمین الگو خواهد شد.بدیهی است چنانچه این یکنواختی رعایت نشود بذرها به طور نا مرتب سبز می شوندمثلا در یک قسمت پر پشت بوده و در قسمت دیگر کم پشت یا تنک است. بنابراین چمن سبز شده مطلوب و مورد

پسند نخواهد بود.

برای مطالعه متن کامل به ادامه مطلب مراجعه فرمایید 

Image result for ‫عکس چمن کاری‬‎چنانچه در اثر بی توجهی چمنهای سبز شده در نقاطی پر پشت و در نقاط دیگر کم پشت باشند باید لکه های کم پشت را با نوک بیل شیار زده و مجددا بذر کاری را با همان شیوه اشاره شده تجدید نمائیم.پس از اینکه بذر روی زمین یکنواخت پاشیده شد روی آن را با پهن اسبی پوسیده

و کمی مخلوط با خاک می پوشانیم.چنانچه پهن اسبی پوسیده و کمی مخلوط با خاک میپوشانند.

چنانچه پهن اسبی در دسترس نبود می توانند از خاک اره استفاده کرده و روی بذر را بپوشانند، این پوشش نباید خیلی ضخیم باشد زیرا بذر را در هنگام سبز شدن خفه می کند و جوانه نخواهد زد.قطر پوشش حداکثر 8 تا 10 میلیمتر باید باشد.پوششی که بدین ترتیب صورت می گیرد ، اولا در هنگام آبیاری بذر جابجا نمی شود، ثانیا بذر از دید پرندگان و مورچه ها در امان است ثالثا رطوبت های خاک را حفظ می نماید. ریشه هایی را که قبلا اشاره کردیم به همین ترتیب خاک آن را به خاطر حفظ رطوبت با پهن پوسیده می پوشانند.

پوسیدگی پهن به این منظور است که دانه های گندم، جو و علفهای هرزه قبلا در داخل پهن پوسیده شده و دیگر در داخل محوطه چمن سبز نمی شوند و از طرف دیگر پهن تازه به علت عدم تجزیه و تخمیر شدن برای نبات مناسب نیست. پس از پوشش بلافاصله عمل آبیاری را به دقت انجام می دهیم به نحوی که خاک چمن شسته نشود.

خلاصه مطلب در اوایل کاشت ،آب ، باید به صورت پودر با فشار کم داده شود.تکرار عمل آبیاری بستگی به وضع رطوبت زمین دارد ماحصل اینکه زمین باید همیشه مرطوب باشد.

آب مورد نیاز چمن سبز شده در هنگام هوای گرم بیشتر است و بر عکس موقعی که هوا رو به سردی می رود نیاز چمن به آب کمتر می شود .وقتی که هوا کاملا سرد شد باید آبیاری را تا

اوایل بهار قطع کرد.

موقع کشت چمن همانطور که قبلا توصیه شد به نوبه خود در خور اهمیت است .حرارت باید مناسب باشد تا بذر در داخل خاک جوانه زده و سبز شود، در غیر این صورت بذر سبز نخواهد شد و چنانچه سردی هوا به طول انجامد بذرها می پوسند.

در مناطق معتدل در موقع بهار از اواخر فروردین ماه که حرارت مناسب است بذر را میکارند ، زیرادر این هنگام خطر سرما مرتفع شده است .بدیهی است ممکن است استثناعا هوا متغیر بوده و بتوان در اواخر اسفند یا اوایل فروردین ماه مبادرت به کاشت بذر نمود.در این مناطق تا اواخر خرداد ماه امکان کاشت بذر وجود دارد و از این تاریخ تا اوایل پائیز نباید چمن کاشت و مجددا از اواخر شهریور تا اوایل آبانماه می توان اقدام به کاشت نمود.د رنقاط گرمسیر باید چمنها را از اواسط پائیز تا اواسط بهار کاشت.

دوامم چمن همانطور که اشاره شد بستگی به واریته یا رقم آن و نیز به مراقبت های ضروری از

قبیل آبیاری مرتب ، کودپاشی به موقع، وجین علفهای هرزه و چیدن به موقع چمه ها دارد . در اوایل یا اواسط بهار چمن به خوشه می رود یعنی به تخم می نشیند و باید قبل از به خوشه رفتن آن را بریده و از رشد آن جلوگیری کرد تا خوشه نبندد، زیرا مواد مغذی که باید برای مصرف چمن به کار رود صرف خوشه بستن شده و نتیجتا چمن ضعیف می گردد.

تخم علفهای هرزه از طریق کود حیوانی ، باد، آب و بذر وارد زمین شده و زحمت چمن کار را زیاد نموده و چه بسا منجر به واکاری آن می گردد .علف های هرزه دو نوعند ، یک نوع آنهایی که با یک بار وجین کردن از وجود آنها خلاص می شویم. نوع دوم آنهایی می باشند که چمن را نابود می سازند مانند مرق ها و آبیار اسلام.

طریقه مبارزه بدینم ترتیب است که به محض مشاهده علفها قبل از تقویت و تکثیر ،آنها را ریشه کن  نموده تا در عمق زمین نفوذ نکنند.

دستور کلی اینست که هر علف هرزه در هر زمین کشاورزی یا باغ باید از به گل نشستن وجین شود، زیرا اگر به گل نشست و بذر تولید نمود بذرها روی زمین ریخته و سبز شده در نتیجه به علت وفور علف ها از وجین کردن آنها عاجز می شویم .

مبارزه شیمیایی برای علف های هرزه هنوز در مراحلی نیست که بتوان آن را توصیه نمود لذا به مبارزه مکانیکی که همانا وجین باشد اکتفا می کنیم.

علفهای هرزه برای رشد خود احتیاج مبرمی به نور آفتاب دارند، لذا از سایه عاجز می باشند و نتیجتا می توان در تابستان با پهن نمودن نوارهای پلاستیکی سیاه رنگ روی علفهای هرزه به تدریج آنها را از بین برد.مدتی که نوار باید روی علفها باشد بین 35 تا 45 روز است.

پس از مراقبت های فوق نوبت چیدن چمن است که این کار باید به تدریج و به موقع صورت

گیرد تا چمنها یکدست و قوی شده و منظره زیبایی داشته باشند.

همانطور که در بالا اشاره شد اگر چیدن چمن به خصوص در موقعی که هوا گرم است به تعویق افتد ممکن است به گل بنشیند که مضار آن گفته شد. چیدن چمن ممکن است به وسیله قیچی یا ماشین چمن بر صورت گیرد .همیشه سعی نمایند موقعی چمن را بچینند که برگهای آن و زمین خشک باشند تا اینکار آسانتر و بهتر انجام گیرد . قیچی یا دستگاههای چمن بر باید پس از هر نوبت کار کاملا تمیز و روغنکاری شوند، تا دوام آنها بیشتر شده و در عین حال تیغه های آنها کند نشوند، نکته دیگر اینکه قبل از اقدام به برش باید محوطه مورد عمل از سنگ ، خار و خاشاک پاک گردیده تا در هنگام عملیات ، برش سهل تر بوده و در عین حال تیغه ها آسیب نبینند .

اولین برش اگر با قیچی صورت گیرد آتیه چمن بهتر استزیرا ماشین بار اول آنها را ریشه کن نموده و به گیاه و زمین صدمه وارد می سازد.

هنگامی که برش تمام شد باید بلافاصله چمنهای چیده شده را جاروب و از زمین خارج نمایند،

در غیر این صورت برگها در زمین خشک و زرد رنگ شده و محوطه را بد منظره می سازند.این برگها می توانند غذای مناسبی برای دامها به خصوص گوسفندان باشند یا آنها را می توان داخل گودالی ریخته از آنها خاک برگ تهیه نمود.

چنانچه بعضی از قسمتهای محوطه چمن تنک و یا اصولا سبز نگردید می توان این قطعات را

واکاری کرد که قبلا توضیح داده شد.

راه دیگر لکه گیری این است که اگر در نقطه ای چمن سبز اضافی داشته باشیم می توان آن را به وسیله بیل با ریشه قالبی از زمین برداشته و در نقاط تنک شده پهن نمود و بلافاصله آن را آبیاری کرد.این عمل در بعضی از کشورها به طور مکانیزه و در سطح وسیع صورت می گیرد ، حتی بعضی از خریداران بدون اینکه بذر چمن بکارند با مراجعه به این قبیل فروشندگان که در سطح وسیع چمن سبز و آماده دارند آن را خریداری و در زمین خود پهن می نمایند.برای چنین روشی در سطح وسیع حتما باید از واریته به خصوصی که ریشه های آنها قابلیت جابجا شدن را داشته باشند مانند چمن افریقائی انتخاب نمود. مبحث کود در امر زراعت،باغبانی و گل کاری نیز مانند مباحث دیگر در خور توجه است.

کود حیوانی که برای چمن انتخاب می شود ،گوسفندی یا گاوی است، که البته کود گوسفندی قویتر بوده و برای چمن مناسب است.

نکته قابل توجه این است که کودهای حیوانی حداقل باید یک تا دو سال در محلی مانده و پوسیده شده و عمل تجزیه و تخمیر در آن صورت گرفته باشد.پوسیدگی کود که اکثر مردم به آن توجهی ندارند به دلایل زیر باید صورت گیرد .اولا تخم سبز نمی شوند تا اسباب زحمت برای چمن کار فراهم آورد، ثانیا در کود پوسیده شده عمل تجزیه و تخمیر انجام گرفته و مواد مغذی قابل جذب گیاه را مهیا می نماید، در غیر این صورت کود تخمیر نشده قابل جذب گیاه نبوده و مثمر ثمر نخواهد بود.

میزان کودهای حیوانی که باید قبل از کاشت به زمین داده شوند حدود 200 تا 250 کیلو گرم در یکصد متر مربع است و می توانیم مقدار کود شیمیایی کامل هم قبل از کاشت به زمین اضافه نمائیم.بدیهی است کودی که مخلوط از زباله ، بقایای گیاهان، استخوان و غیره تشکیل شده چنانچه کاملا پوسیده شده باشند می توانند مورد استفاده قرار گیرند.این کود محتوی مواد آلی و معدنی نسبتا کافی می باشد و مناسب گیاهان است.

کلش و بقایای نباتات را همیشه درانتهای باغچه در چاله ای ریخته و به ارتفاع 15 سانتی متری که رسید باید قدری سیانامیدکالسیک را که در مؤسسات کشاورزی می فروشند تهیه و روی آن بریزند و مجددا روی آن را کلش و بقایای نباتات را به همان ارتفاع ریخته و دوباره سیانامیدروی آن پخش نمایند و این عمل را تا ارتفاع 1 یا 5/1 متری ادامه می دهند و باید روی آنرا هر چند روز یکبار آبپاشی نموده و توده را پس از مدتی به هم بزنند تا پس از 8 الی 12 ماه کودی که از این توده بدست می آید و برای اصلاح خواص فیزیکی خاک مؤثر است آن را مصرف نمود.

توجه داشته باشند کودهای حیوانی را که از دامدار می خرند باید عاری از خاک ، کاه و مواد دیگر بوده و همانطور که ذکر شد کاملا پوسیده شده باشند .کودهای حیوانی برخلاف کود های

شیمیایی زمین را پوک نگه داشته در این صورت بستر مناسبی برای نبات ایجاد می نمایند.

کودهای حیوانی یا آلی دارای هوموس بوده و خود نیز تولید کننده این ماده می باشند .هوموس یا ماده سیاه رنگ بیشتر املاح معدنی کودهای شیمیایی را به خود جذب کرده و برای نبات قابل مصرف می سازد.لذا کود حیوانی حتما باید به زمین داده شود و تنها مصرف کود شیمیایی به صلاح نبات نیست مگر در زراعتهای بزرگ که مصرف کودهای حیوانی مقدور نباشد.

پخش و مخلوط نمودن کودهای حیوانی در خور اهمیت است زیرا این کود با خواص فوق باید به طور یکنواخت در زمین پخش گردد و الی چمن فوق یکنواخت و یکدست رشد و نمو ننموده و از زیبایی و مرغوبیت آن کاسته می شود.

قبلا اشاره شد که باید قبل از کاشت بذر و غلطک زدن به میزان 200 تا 250 کیلوگرم در هر 100 متر مربع کود حیوانی به زمین داد و می توان هر ساله برای تقویت چمن د راوایل بهار مقدار کمی کود پوسیده حیوانی در سطح چمن کاشته شده پخش نمود. این امر نیز کمبود مواد آلی زمین را جبران می سازد و چنانچه مقدار خیلی کمی خاک رس سرند کرده با این کود مخلوط نمایند نتیجه بهتری عاید می گردد.ضمنا ضخامت این کود نباید در سطح زمین از حدود 8 میلیمتر تجاوز نماید .همراه این کودپاشی باید کودهای شیمیایی نیز به زمین داده شود که مکمل کودهای حیوانی است.کود شیمیایی کامل دارای ترکیبات فسفر ،ازت ،پتاس بوده که به مصرف نبات می رسد. همانطور که گفته شد کودهای شیمیایی فقط مواد غذایی در دسترس نبات می گذارند و در ساختمان فیزیکی خاک از قبیل پوک کردن خاک و غیره تأثیری ندارند.عناصر فوق و مواد معدنی دیگر به طور کم و بیش در اراضی بکر و طبیعی و کوهستانی موجود است منتها میزان و نوع آن در هر زمین فوق می کند.

بعضی از اراضی به خصوص هوموسی ازت آن زیاد است بعضی دارای پتاس و برخی دیگر نیز فسفر دارند در این صورت باید این اراضی را به وسیله دادن کود شیمیایی کاملا تقویت نمود.استفاده از کودهای شیمیایی سهل تر از کودهای حیوانی است لذا در سالهای بعد که چمن پابرجاست از کود شیمیایی در هر سال سه تا چهار نوبت استفاده می کنیم.کود کامل که حاوی فسفر،پتاس و ازت است باید به میزان 2 کیلو د رهر 100 متر مربع داده شود . در اوایل اسفند یا فروردین ماه و دفعات بعد در حین یکسال می توانیم از کود اوره استفاده نمائیم.

علاقه مندان توجه داشته باشند که میزان بیش از حد کود شیمیایی گیاه را سوزانده و خشک می

نماید. باز هم لازم به تذکر است که کودهای مختلف کارخانه ها با فرمولهای مختلف ساخته شده که میزان مصرف آن به نسبت ازت ،پتاس و فسفر موجود فرق می کند که باید طبق توصیه کارشناسان کشاورزی عمل شود.کود شیمیایی که در هر سال چند نوبت به گیاه داده می شود کود سرک نامند.

به طور کلی وقتی چمنها بزردی گرائیدند و بوته ها ضعیف به نظر رسیدند این وضع نشان می دهد که چمن احتیاج به غذا داشته و باید کود شیمیایی مصرف نمود.

یادآور می شود که دادن کود شیمیایی در اواخر پائیز یا سر تا سر زمستان بی مورد است و جز اینکه کود به هدر رود نتیجه ای عاید نخواهد شد .هنگامی که بوته ها مشغول فعالیت هستند در چنین موقعی مصرف کود مثمر ثمر است، لذا در نقاط گرمسیر که بوته های چمن در هر چهار فصل فعال هستند دادن کود شیمیایی در چهار فصل توصیه می گردد.

همانطور که فوقا شرح داده شد نیاز چمن به کود ازته بیشتر از فسفر و پتاس است و دو عنصر پتاس و فسفر در درجه دوم اهمیت قرار دارند.

اراضی ایران که اکثرا از نظر فسفر فقیر می باشند، دادن کود فسفره ضروری است و پتاس نیز به مقدار کم در چمن کاری لازم است.

باید دانست کودهای ازته مانند اوره و نیترات دامونیوم و غیره سبزی و خرمی خاصی به چمن می

دهند بنابراین کودهای پتاسه و فسفره را در ترکیباتی به میزان کمتر باید تهیه نمود.

به طور مثال کودهای 6 8 20 که ازت 20 درصد، فسفر 8 درصد و پتاس آن 6 درصد است برای چمن کاری بسیار مناسب است.

از سه نوع کود مانند سوپرفسفات تریپل به مقدار 2 کیلو یا سولفات دو پتاس 1 کیلو و یا اوره به میزان نیم کیلو در 100 متر مربع باید مصرف شود و همچنین می توان از کود مخلوط شده 4-6-15 به نام نیتروفوسکای زرد استفاده نمود و در هر 100 متر مربع 2 کیلو ضروری است .

کود شیمیایی نیترات دامونیوم را در هر 100 متر مربع به مقدار یک کیلو به طور سرک در هر 40 روز می توان مصرف کرد. این کود به سرعت چمن را سر سبز و خرم می سازد. مجددا لازم به یاد آوری است مقدار کود شیمیایی را می بایستی دقیقا به زمین داد و باید زمین را متر نموده و با احتساب به نسبتی که گفته شد میزان کود را تعیین کرد.

کود شیمیایی باید به طور یکنواخت در سطح زمین پخش گردد.این عمل حائز اهمیت است زیرا در قسمتی که کود زیاد داده شده دچار سوختگی گردیده و به آن قسمت که کود کمتری پخش نموده اند بوته ها ضعیف تر می شوند .سوختگی ناشی از کود شیمیایی را می توان بر طرف نمود.بدین معنی که بلافاصله پس از مشاهده آن باید روزی دو سه بار چمن را سیراب نموده و بدین ترتیب چهار الی پنج روز آبیاری را تکرار نمایند. این عمل باعث می شود ذرات کود در آب

حل شده و از دسترس گیاه خارج و به عمق زمین فرو روند.

چنانچه سوختگی بسیار شدید بود باید لکه های سوخته شده را واکاری کرد یعنی مجددا بذر را به میزانی که قبلا گفته شد پاشیده و روی آن مقداری پهن پوسیده یا خاک اره ریخته و آبیاری

نمایندتا مجددا سبز شود .

چمن مانند سایر گیاهان امکان دارد دچار آفت شود .که باید به محض بروز بیماری با آن مبارزه کرد.

انواع بیماری های ویروسی و قارچی در چمن چندان نیست و چه بسا امراض ویروسی بندرت دیده شده است.

یک یا دو بیماری قارچی دیده شده است. یک نوع آن چند سالی است شیوع پیدا کرده که به نام سوختگی معروف است.

این قارچ ریشه چمن را مورد حمله قرار داده و گیاه پس از اندک مدتی رنگ قهوه ای سوخته پیدا کرده خشک شده و از بین می رود.علامت ظاهری آن این است که نقاطی از چمن به رنگ قهوه ای سوخته در آمده است.

این بیماری به وسائل مختلف شیوع می یابد.اصولا ممکن است خود بذر آلوده به این قارچ باشد

که شکی نیست ریشه بوته چمن نیز آلوده خواهد گشت.ممکن است خاک آلوده باشد و رطوبت هم نیز در شیوع این بیماری مؤثر است.

طرق مبارزه با این قارچ این است که اگر چمن کاران علاقمند به یک چمن ایده ال هستند قبلا

باید بذر را با داروهای قارچ کش ضد عفونی نمایند و همچنین باید خاک را با این قارچ کش ضد عفونی کرد.یکی از قارچ کشهای مناسب zineb و دیگری به نام tiram می باشد 20 گرم از هر یک ازاین داروها برای یک متر مربع زمین در نظر گرفته می شود.این داروها را با خاکستر یا کمی خاک مخلوط نموده و روی زمین پاشیده سپس با وسائل کشاورزی آن را با خاک مخلوط می کنند.

ضد عفونی بذر بدین قرار است که آن را با این قارچ کش به نسبت 4 گرم با یک کیلو بذر مخلوط و سپس بذر را در زمین می پاشند.

چمن کاشته شده که مبتلا به این بیماری می باشد اگر در سطح وسیع آلوده باشد بهتر است تمامی آن را زیر و رو  نموده و عمل بذرکاری را مجددا با در نظر گرفتن نکاتی که فوقا برای پیشگیری شرح داده شده انجام دهند.

چنانچه لکه ها به صورت پراکنده و در سطح کمی مشاهده گردند لکه ها را با بیل زیر و رو نموده و عمل بذر کاری را با ضد عفونی نمودن بذر اجرا خواهند نمود.نکته دیگر اینکه می توان قطعات آلوده را اگر بسیار شدید نباشند با محلول tiram  یا zineb به نسبت 300 گرم در 100 لیتر آب مخلوط و با آب پاش کاملا آبیاری نمود به نحوی که خاک خیس گردد و این عمل را می توان هر 25 روز یکبار تکرار نموده تا آلودگی بر طرف شود.

بیماری زنگ زدگی چندان مهم نیست و در اثر چیدن به موقع چمن و درو نمودن چمنهای بریده شده از محوطه این زنگ زدگی بر طر ف می گردد.

آفت خطرناکی که برای چمن و سایر گیاهان بسیار مضر است آب دزدک می باشد که اکثر مردم آن را می شناسند. این آفت در داخل زمین کانالهایی ایجاد نموده که باعث بریدگی ریشه شده و در نتیجه چمن خشک می گردد.ممکن است قطعه چمن بزرگی را در ظرف مدت بسیار کوتاهی نابود سازد.

آفت مزبور در سطح کشور به گل کاریها ، باغها و مزارع سبزی و صیفی صدمات فراوان وارد می سازد.

این آفت ساقه و ریشه گیاهان را مورد حمله قرار داده و به طور کلی اکثر سبزیجات از حمله آن در امان نیستند .به ریشه در ختان به خصوص درختان جوان مثمر یا غیر مثمر آسیب زیادی می رساند.هرگاه در روی خاک شیارهایی مشاهده شد بدانید که در پایین آن تونلهای حفر شده وسیله آب دزدک انجام گرفته است.

در ایران سه نوع آن دیده شده که طریقه مبارزه باآنها مشابه می باشد.

هرگاه زمینی را شیار نموده و تخمهای سفید رنگ بیضی در داخل خاک مشاهده نمودید بدانید تخم آب دزدک است که ماده آن در داخل زمین تخم گذاری نموده است.

آفت ذکر شده علاوه بر تغذیه از گیاهان از لار و حشرات و کرمهای دیگر داخل زمین نیز تغذیه می نماید.این حشره از بدو شروع پس از پنج مرتبه تغییر شکل بالغ گردیده پس ار یکسال یعنی در هنگام بهار جفتگیری میکند.

طرق مبارزه با آن بدو صورت شیمیایی و غیر شیمیایی صورت می گیرد.

طرق غیر شیمیایی یا مکانیکی به ترتیب زیر است:

در نقاطی که زمستان سردی دارند از طریق دادن یخ آب به زمین آنها را منهدم می سازند بدین طریق که اطراف کرت را کمی خاک ریخته و هنگام غروب آب را در داخل کرت جاری و آن را پر می نمایند. این آب بعدا در کرت یخ بسته و مقداری از آفت را نابود می سازد.

طرق دیگر مبارزه غیر شیمیایی این است که اواسط بهار شب هنگام چراغی در باغچه قرار داده و تعدادی از آنها که به سطح زمین آمده و گرد نور چراغ در حرکت می باشند آنها را با وسیله ای نسبتا مطلوب از آن گرفته خواهد شد.مبارزات فوق باید به همراه مبارزه شیمیایی انجام پذیرد.

بهترین طریق مبارزه شیمیایی تهیه طعمه مسموم است که سم را با آب و سبوس کاملا مخلوط ومقداری باید آن را مالش دهند تا سبوسی کاملا به سم آغشته گردد.طعمه آماده شده را هنگام عصر در اراضی آلوده که یک روز جلوتر آبیاری شده در هر 10 متر مربع به میزان 60 تا 70 گرم پخش می نمایند.

نسبت ترکیب شده طعمه به طریق زیر است:

5/1 کیلو سوین 85درصد .

یکصد کیلو سبوس گندم.

مقدار لازم برای خمیر نمودن مواد فوق

طبقه بندی: فضای سبز، 

سایت کشاورزی

کشاورزیار

مقالات کشاورزی

ورمی کمپوست

فروشگاه کشاورزی
آموزش کشاورزی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو